U rano proljeće naša dvorišta prekrije veseli, žuti tepih načinjen od maslačka.
Maslačak (radić, mliječnjak, lat. Taraxacum officinale) je jedna od najpoznatijih biljaka koja se zaista može naći u svakom dvorištu, vrtu ili bilo kojoj drugoj zelenoj površini. Neki ga možda smatraju dosadnim, no njegova ljekovitost je prevelika da bi ga svrstali u običan korov.
Iskorištava se cijela biljka i sakuplja se u rano proljeće. Suši se na umjerenoj temperaturi (može se čak sušiti i u pećnici, na +40 celzijusa) ili u laganoj hladovini.
Iako je cijela biljka ljekovita, posebnu pozornost svakako treba posvetiti njenom korijenu, koji, osim primjene u ljekovite svrhe, svoje mjesto može naći i u kuhinji kao izvrstan u ukusan dodatak (mladi korijen maslačka se može ispržiti s jajima, a po okusu je dosta sličan gljivama).Korijen maslačka pozitivno djeluje prilikom čišćenja organizma – potiče znojenje i jača tijelo, te djeluje okrepljujuće. Koristan je i kod gihta, reume, kožnih bolesti, čireva, prekomjerne težine, prsne i trbušne vodene bolesti, slabokrvnosti, neredovitih menstruacija…
Maslačak sadrži inzulin, te se vjerojatno radi toga preporučuje i šećernim bolesnicima – treba žvakati od 8 do 15 šupljih stabljika na dan. Još jedna od ljekovitih značajki je ta zaustavlja stvaranje žučnih kamenaca.
Maslačak potiče apetit, pa se stoga svakako na našem jelovniku treba pronaći i salata od mladog maslačka (radića) koja je nezaobilazni dio prehrane u kontinentalnim dijelovima.
Sirup od maslačka
Potrebno je:
500 cvjetova maslačka
4 limuna
4 naranče
Postupak:
Ubrane maslačke preliti s vodom, dodati na tanko izrezan limun i naranče, te ostaviti da stoji 24 sata. Procijediti (najbolje kroz gustu gazu) u posudu u kojoj ćete zakuhati sirup, te dodati
Dobiveni sirup je jako zdrav te pomaže kod svih grlobolja, prehlada i ostalih problema sa usnom šupljinom. Jede se kao i bilo koji drugi siru – žličicom.
Nema komentara:
Objavi komentar